Sivasspor Kulübü

Sivasspor
Sivasspor logosu
Tam isim Sivasspor Kulübü
Takma isim(ler) Yiğidolar
Renkler Kırmızı-Beyaz
Kuruluş 1967
Stadyum 4 Eylül Stadyumu, Sivas
(Kapasite: 14,998)
Başkan Mecnun Otyakmaz
Teknik direktör Roberto Carlos
Lig Süper Lig
2013-14 Süper Lig, 5.
Resmî site sivasspor.org.tr/

Sivasspor 1967 yılında Sivas’ta kuruldu. 2004-05 sezonunda 1. Lig’de şampiyon olarak Süper Lig’e yükseldi. O sezondan beri Süper Lig’de mücadele etmektedir. İç saha maçlarını 14.998 kapasiteli 4 Eylül Stadyumu’nda oynamaktadır. Takımın teknik direktörlüğünü Brezilya futbolunun önemli isimlerinden Roberto Carlos yürütmektedir. 2007-08 sezonunda Fenerbahçe ve Beşiktaş ile birlikte 73 puan topladı. Fakat üçlü averajda 4. oldu. Topladıkları 73 puan, İstanbul takımları dışında en fazla puan toplayan 3. kulüp olmalarını sağladı. Ayrıca 23 kez galip gelerek yine İstanbul takımları dışında en fazla galip gelen 2. kulüp oldu.Bir sonraki sezon da aynı başarıyı sürdürerek topladığı 66 puanla 2. oldu ve Şampiyonlar Ligi’ne üçüncü ön eleme turundan katılmaya hak kazandı. Sivasspor, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonsporile birlikte Şampiyonlar Ligi’nde yer alan 5. Türk takımı oldu.

Sivasspor’un formalarını 2008-09 sezonundan beri adidas üretmektedir. Formalar, genelde çubuklu, kırmızı ve beyaz olmaktadır. Ayrıca 2009-10 ve 2012-13 sezonunda mavi, 2011-12 sezonunda ise siyah formalar da üretilmiştir.

Tarihi Geçmiş

1967 Mart ayında Nusret Akça, Hüseyin Yıldırım, Hüseyin Pala, Nurettin Tarıkahya, Yalçın Özden gibi isimler ilk olarak o günün Belediye Başkanı Ahmet Durakoğlu’na ve dönemin Valisi Vefik Kitapçıgil’e giderek durumu anlatırlar. Vali olaya çok sıcak yaklaşır ve kurulacak olan kulübün yalnızca sportif açıdan değerlendirilmemesi gerektiğini dile getirerek bu oluşumu şehrin kültürel, ekonomik ve sosyal hayatına da büyük bir hareketlilik getireceğini belirtir. Valinin dile getirdiği son derece olumlu sözlerini duyan kurul üyeleri sevinirler.

Sivasspor kurulacaktır. Hemen kuruluş hazırlığına başlanır. Çünkü 1967-68 sezonuna Sivasspor yetiştirilmelidir. Mayıs ayının ilk günlerinde hazırlıklar hemen hemen tamamlanmıştır.

Takımın renkleri konusuna da açıklık getirildikten sonra, 9 Mayıs 1967 tarihli gazeteler Sivasspor’un kurulduğunu yayınlamaya başlar. “Osman Paşa Caddesi, numara 1” Sivasspor’un kulüp binası olarak belediyeden 50 liralık sembolik bir ücret karşılığında kiralanır. Kulübün ilk telefon numarası da 2283’tür.

Sivasspor tarihinde ilk Yönetim Kurulunu oldukça zor görevler beklemektedir. Kollar sıvanarak büyük bir heyecanla işe başlanır. Bu kulübü kuranlar başlangıçta takımın doğrudan ikinci lige alınacağını düşünürler. Ama evdeki hesap çarşıya uymaz ve bu iş göründüğü kadar kolay olmayacaktır. Kulübün ikinci lige alınması isteminin iletilmesi için, Kulüp Başkanı Ahmet Durakoğlu, Genel Sekreter Nurettin Tarıkahya, Kulüp Amiri Hüseyin Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri Nusret Akça, Yalçın Özden (Tüccar) ve Hüseyin Pala’dan oluşan bir heyet Ankara’ya gider. Ankara’da başvuru yapılır. Bu başvuru sonrasında o günün Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak, bir kurulla incelemelerde bulunmak üzere Sivas’a gelir. Sivas dönüşü yazılan rapor hem Yönetim Kurulunu, hem de tüm Sivas’lı sporseverleri büyük bir hayal kırıklığına uğratır. Zira raporda tesis ve altyapı yetersizliğinden istemin yerine getirilemeyeceğinin belirtilir. Yönetim Kurulu kısa süreli bir şok yaşadıktan sonra harekete geçer. Bütün yollar denenecek ve Sivasspor mutlaka ikinci ligde oynayacaktır. Başta Vali Vefik Kitapçıgil olmak üzere şehrin ileri gelenleri Ankara üzerinde baskı oluşturur.

Yönetimde bulunan Nusret Akça ve Hüseyin Yıldırım gibi aynı zamanda siyasi partilerin İl Teşkilatında görevliler aracılığıyla baskı siyasi bir boyut kazanır. Spor Bakanı Kamil Ocak’la görüşülür. Sivas milletvekili Rıfat Öçten dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’den yardım ister. Bu isteğin içinde üstü kapalı bir tehdit de vardır. “Ya Sivasspor’u ikinci lige alırsınız; ya da Sivas’tan oy almayı unutursunuz.” Bu istek yankı bulmakta gecikmez. Aynı günlerde Futbol Federasyonu bir de Şekerspor olayı ile uğraşmaktadır. Birinci ligden düşürülen Şekerspor, idare mahkemesine açtığı davayı kazanmış ve mahkeme kararı ile 1967-68 sezonunda birinci ligde oynama hakkını elde etmiştir. Bu karar ikinci lig beyaz grupta Şekerspor’a ayrılan yeri boş bırakmıştır. Bu kadar olumsuzluk içinde şans ibresi Sivasspor’dan yana dönmüştür. Demirel’in talimatına zamanın federasyon başkanı Orhan Şeref Apak daha fazla direnemez ve Sivasspor 1967-68 sezonunda Türkiye ikinci ligi beyaz gruptaki takımlar arasında yerini alır.

2005 yılına kadar bu ligde oynayan Sivasspor 2004-2005 sezonunda Süper Lig’e çıktı. İlk iki sezonunda ligi 8.sırada bitirdi. 2007-08 sezonunda ise büyük bir başarı göstererek şampiyonluğu kıl payı kaçırdı ve o sezonu averajla Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin gerisinde 4. bitirdi ve UEFA Intertoto Kupası’nda Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı. 2008-09 sezonunda ise bir önceki sezonda sergilediği grafiği devam ettirdi ve ligi şampiyon Beşiktaş’ın 5 puan arkasında 66 puanla ikinci bitirdi ve 2009-2010 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi elemelerine katılmaya hak kazandı.

Logoda bulunan 3 yıldız, kurucu kulüpler olan “Yolspor”, “Kızılırmak” ve “Sivas Gençlik”i temsil etmektedir. Sivas’ın “S” harfi ile Spor’un “S” harfi iç içe geçmiş bir şekilde yer almaktadır.

Güncel Kadro (Ağustos 2014 itibariyle)

No. Pozisyon Oyuncu
1 Türkiye KL Korcan Çelikay
2 Türkiye DF Abdurrahman Dereli
8 Türkiye OS Kadir Bekmezci (kaptan)
12 Brezilya DF Cicinho
17 Azerbaycan FV Cihan Özkara
21 Türkiye OS Burhan Eşer
22 Portekiz DF Manuel da Costa
37 Türkiye OS Hakan Arslan
46 Türkiye DF Ahmet Şahbaz
58 Türkiye DF Ziya Erdal
66 Türkiye OS Adem Koçak
80 Türkiye DF Ümit Kurt
91 Fas OS Mehdi Taouil
No. Pozisyon Oyuncu
92 Fas OS Aatif Chahechouhe
96 Türkiye KL Muhammed Burak Yıldız
99 Nijerya FV John Utaka
Türkiye KL Deniz Öksüz
Türkiye DF İbrahim Toraman (Beşiktaş’tan kiralık)
Türkiye DF Berk Neziroğluları
Türkiye OS Aykut Aydın
Türkiye OS Pekin Köşnek
Türkiye OS Musa Sinan Yılmazer
Türkiye OS Serdar Özkan
Türkiye OS Kerem Bülbül
Türkiye FV Batuhan Karadeniz
Nijerya FV Macauley Chrisantus

Yazar: sivas

Bir Cevap Yazın