Sıcak Çermik Güzelleşecek

Şehir merkezine 24 kilometre mesafede bulunan kaplıcadaki inceleme gezisine Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, MTA Orta Anadolu 1. Bölge Müdür V. Ramazan Daştan, Sıcak Çermik Turizm Altyapı Birlik Müdürü İbrahim Uçar ile teknik ve idari personel de katıldı.
Bölgede ilk olarak kısa zamanda başlanılması planlanan yol yapım ve peyzaj projesini yerinde inceleyen Vali Ayhan ve beraberindekiler, yapılması planlanan meydan alanını da gezerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Çermik Suyunun Görselliği İle 40 Bin m² Alana Altınkale Oluşturulacak Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesi’nde yaklaşık 40 bin metrekare alana yapımı planlanan ‘Altınkale ve Çevre Düzenleme Projesi’ni yerinde inceleyerek, İl Özel İdaresi yetkililerinden bilgi alan Vali Salih Ayhan, Altınkale’nin turizme kazandırılması için ilgili tüm kurumların ortak çalışma yürüteceğini söyledi. 
Sivas’ın marka değerinden birisinin de Sıcak Çermik olduğunu belirten Vali Ayhan, “Jeotermal kaynağımızı öncelikli olarak turizm, sağlık, tarım ve diğer alanlarda yoğun olarak kullanacağız. Sıcak Çermik’te özellikle gündemde olan hususlardan bir tanesi de termalin oluşturduğu tortu, renk tonlamasıdır. Bölgede görselliği artırıp cazibe merkezi haline getirebilme noktasında gayret göstereceğiz. Daha teknik daha fonksiyonel bir çalışma ile peyzaj düzenlemesi de gerçekleştirerek üst düzey bir açık hava havuzu oluşturacağız. Sivas’ın jeolojik ve jeomorfolojik yapısından faydalanarak, Altınkale projesi ile yurt içinden ve gerekse de yurt dışından ziyaretçi çekeceğimize inanıyorum. Oluşması beklenen yeni travertenlerdeki özel morfolojik yapılar ve tektonik unsurlar yörenin bir açık hava jeoloji müzesi olarak değerlendirilmesini de sağlayacak. Bu çalışma ile bölge canlanacak, il ekonomisi daha da hareketlenecek, istihdam yapılan yatırımlarla artacak, ilimiz turizmine yeni bir soluk kazandırılmış olacak” şeklinde konuştu. 
Altınkale Projesi’nin Sivas Belediyesi ile ortak hareket edilerek ilimize kazandırılacağını belirten Vali Salih Ayhan, “Altınkale’nin ortaya çıkması için bilimsel ve teknik anlamda çalışmalarımız devam ediyor. Pamukkale’deki gibi basamak havuzlar şeklinde düzenleme gerçekleştireceğimiz ‘Altınkale’ Valiliğimizin Turizm Eylem Planı’nda da yer alıyor. Valiliğimizin himayelerinde Sivas Belediyesi, İl Özel İdaresi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bu bölgeye ağırlık vererek turizm, sağlık, tarım alanlarında bölgenin gelişme göstermesi sağlanacak. İlimizin görünürlüğünü ve bilinirliğini artırmada, turizme katkısı anlamında böyle bir projeye ihtiyaç var” diye konuştu. 
Bölgedeki sektörel çeşitliliği geliştirmek istediklerini de ifade eden Vali Salih Ayhan, “Sıcak Çermik’i kış turizmine entegre etmemiz lazım. Sağlık turizmi belli bir noktaya geldi

buy kamagra 100mg

, geliştirmeye devam edeceğiz. Bölgede, yaşlılarımız için kür merkezi kurulması talepleri var. Bunu da değerlendireceğiz. Altınkale’de yapıldığı takdirde bölge cazibe merkezi haline gelecek” ifadelerini kullandı.
Geleneksel Çadır Alanları ve Kamp Merkezleri Oluşturulacak
Sıcak Çermik’te geleneksel çadır kültürünün tekrar yaşatılması amacıyla yaklaşık 20 bin metrekare alanda uygulanacak projeyi de yerinde inceleyen Vali Salih Ayhan ve Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Halkımızdan bu yönde gelen yoğun talebe kısa zamanda cevap vereceğiz. Özellikle imar planlarının bir noktaya gelmesi yeni yatırımların yapılması ile beraber bölge ıslah edilebilir hale geldi. Bu bölgede çalışmalarımız yoğunlaşacak. Ağaçlandırmaya uygun alanları ağaçlandıracağız. Buranın tanıtımını artıracağız. Yatırımcının buraya gelmesini sağlayacak tüm altyapıları kurgulayacağız.” dedi.

Yazar: sivas

Bir Cevap Yazın