Samsun-Sivas (Kalın) Demiryolu Hattı Yenilendi

Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün temelini atarak açılışını yaptığı 88 yıllık Samsun-Sivas (Kalın) demiryolu hattında, 4 yıl önce Avrupa Birliği (AB) hibe desteği ile başlatılan ve modernizasyonda sona gelinen çalışmaları inceleyerek TCDD 4. Bölge Müdür Vekili Cemalettin Gültekin’den bilgi aldı. 
Test ve devreye alma işlemleri devam eden hattın önümüzdeki günlerde açılacağını belirten Vali Ayhan, “Karadeniz’in Anadolu’ya açılan iki demiryolu hattından biri olan Samsun-Sivas (Kalın) hattı ile yolcu taşımacılığının yanı sıra yük taşımacılığı da yapılacak” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 21 Eylül 1924’te ilk kazmayı vurarak çalışmalarını başlattığı, 378 kilometrelik Samsun-Sivas (Kalın) demiryolu hattının

generic levitra

, 30 Eylül 1931’de tamamlandığını anımsatan Vali Salih Ayhan, “Atatürk tarafından hizmete açılan hat ile Karadeniz ve Anadolu arasında yolcu ve yük taşımacılığı başlamıştı. Demiryolu hattı için 4 yıl önce AB hibe fonları desteği ile modernizasyon projesi hazırlandı. Proje ile demiryolu alt yapısı platform genişliği 6.70 metre şeklinde zemin iyileştirmesi yapılarak yenilendi. Güzergâhtaki 38 köprü yıkılarak yenilendi, 40 tarihi köprü restore edildi. 2 bin 476 metre uzunluğundaki 12 adet tünelde iyileştirme çalışması yapılan hattın ray, travers, balast, makas üst yapısı değiştirildi” diye konuştu.
Gar ve istasyonların yolcu platformlarının engellilerin ulaşımlarını sağlayacak şekilde yenilendiğini vurgulayan Vali Ayhan, “AB standartlarında sinyalizasyon ve telekomünikasyon tesisleri kuruldu. Kaplamaları yenilenen 121 adet hemzemin geçit, otomatik bariyerle sinyalizasyon sistemine entegre edildi. 260 milyon Euro’ya mal olan projenin 148.6 milyon Euro’luk kısmı ise AB hibe fonlarından karşılandı. Test ve devreye alma işlemleri devam eden hat, ağustos ayı sonunda yeniden ulaşıma açılacak. Karadeniz’in Anadolu’ya açılan iki demiryolu hattından biri olan Samsun-Sivas Kalın hattı ile yolcunun yanı sıra bölgedeki limanlardan yük taşımacılığı da yapılacak. Liman kenti Samsun’dan başlayan Sivas’ın Yıldızeli ilçesi Kalın Köyü’ne kadar ulaşan demir yolu hattı, hem ray teknolojisi, hem sanat yapılarıyla günün teknolojisine uygun bir alt yapıya kavuştu. Bu hat Samsun ilimizdeki Lojistik köylerle birleştiği takdirde ulaşımda, ticarette, istihdamda, üretimde önemli katkı sağlayacak. Yolcu taşımacılığında zaman süresi de kısalacak. ” dedi.
Yüksek Hızlı Tren Test Sürüşleri Başlayacak
İlimizde yapımı devam eden yüksek hızlı trenin 2019 yılı sonu itibariyle test sürüşlerine başlanmasının planlandığını belirten Vali Salih Ayhan, “2020 yılı içerisinde hızlı trenin seferleri başlamasıyla ilimizde çok hızlı bir sosyo-ekonomik değişim gözlenecektir. Bu sürece OSB’lerimizin, turizm ve tarım sektörümüzün hazırlıklı olması lazım. Mutluyuz, heyecanlıyız. Sivaslılara ve ülkemize bu yatırımlar hayırlı olsun. Projeye emeği geçen ve destek veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Mehmet Cahit Turhan’a, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekilimiz İsmet Yılmaz’a ve diğer milletvekillerimize, bürokratlarımıza, müdürlerimize, teknik personelimize ve işçi kardeşlerimize teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.  

Yazar: sivas

Bir Cevap Yazın