Sivas tarihinin çeşitli dönemlerinde muhtelif devletlere başkentlik yapması en önemli ticari ve kültürel hüviyete sahipliği ile, her dönemde yapılan sayısız eserlerle doludur. Bunlardan bazıları zamanımıza kadar gelmemiştir. Bazıları hala insanı karşısında hayran bırakacak bir güzellikle ayakta durmaktadır. Selçuklular döneminde kültürel hayatın canlılığı nedeniyle, medreseler, camiiler, türbeler ticari hayatın hareketliliğinden dolayı han, kervansaray ve imaretler Osmanlıların son dönemlerinde ise bayındırlık hizmetlerinin yoğunluğu ile dikkat çekicidir.

Ulu Camii'den Detay / A detail from Divriği big Mosque

Bu eserler sanat açısından birer şaheserdir. Bir nevi Sivas, tarihi eserler yününden açık hava sanat galerisi görünümündedir. Tek tek incelendiğinde taşların hamur gibi yoğrulduğu, inançla beslenen ruh güzelliğinin zarif parmaklarla birer abide kurmak üzere nakşedildiği görülmektedir.

Medreseler, camiler, türbeler, hanlar ve köprüler olarak inceleyebileceğimiz tarihi eserlerden önemlileri şunlardır.

Google'dan bu kelimeleri arayarak bize ulaşabilirsiniz:

sivasın kültürel özellikleri, sivas\ın kültürü, sivas\ın kültürel özellikleri kısaca, sivasın özellikleri nelerdir, sivas\ın tarihi ve kültürel özellikleri, sivas hakkında kültürel bilgi, sivas kültürel dergisi, sivas in kültürel tarihi ve özellikleri odev icin, sivas\ın belirgin özellikleri, sivasınözellikleri, sivasın yemekleri hakkında bilgi, sivas in kulurel tarihi vb özellikleri odev icin, sivasın özellikleri kısaca, sivasın küştürü, sivasın kültürünü tanıtan resimler, Sivasın kültürü ile kısa bilgi, sivas kültür varlıklarını koruma kurulu, Sivasin en önemli özellikleri nelerdir, sivası tanıtan özellikler, sivası tanıtan bir yazısivasKültürsivas fotoğrafları,sivas haberleri,sivas halayları,sivas köyleri,sivas kültür,sivas kültür dergisi,sivas kültür merkezi,sivas kültür merkezi kursları,sivas kültür merkezi tiyatro,sivas kültür müdürlüğü,sivas kültür turizm,sivas kültür varlıklarını koruma bölge kurulu,sivas kültürü,sivas kültürü hakkında bilgi,sivas resimleri,sivas sanat,sivas turizm,sivas yemekleri,sivasın kültürüSivas tarihinin çeşitli dönemlerinde muhtelif devletlere başkentlik yapması en önemli ticari ve kültürel hüviyete sahipliği ile, her dönemde yapılan sayısız eserlerle doludur. Bunlardan bazıları zamanımıza kadar gelmemiştir. Bazıları hala insanı karşısında hayran bırakacak bir güzellikle ayakta durmaktadır. Selçuklular döneminde kültürel hayatın canlılığı nedeniyle, medreseler, camiiler, türbeler ticari hayatın hareketliliğinden...Sivas Kültürü, Sivas Türküleri, Sivas Halaylari, Sivas Fotograflari, Sivas Resimleri, Sivas Köyleri, Sivas Yemekleri, El sanatlari, Yöresel yemekler hakkinda