Sivas tarihinin çeşitli dönemlerinde muhtelif devletlere başkentlik yapması en önemli ticari ve kültürel hüviyete sahipliği ile, her dönemde yapılan sayısız eserlerle doludur. Bunlardan bazıları zamanımıza kadar gelmemiştir. Bazıları hala insanı karşısında hayran bırakacak bir güzellikle ayakta durmaktadır. Selçuklular döneminde kültürel hayatın canlılığı nedeniyle, medreseler, camiiler, türbeler ticari hayatın hareketliliğinden dolayı han, kervansaray ve imaretler Osmanlıların son dönemlerinde ise bayındırlık hizmetlerinin yoğunluğu ile dikkat çekicidir.

Ulu Camii'den Detay / A detail from Divriği big Mosque

Bu eserler sanat açısından birer şaheserdir. Bir nevi Sivas, tarihi eserler yününden açık hava sanat galerisi görünümündedir. Tek tek incelendiğinde taşların hamur gibi yoğrulduğu, inançla beslenen ruh güzelliğinin zarif parmaklarla birer abide kurmak üzere nakşedildiği görülmektedir.

Medreseler, camiler, türbeler, hanlar ve köprüler olarak inceleyebileceğimiz tarihi eserlerden önemlileri şunlardır.

Google'dan bu kelimeleri arayarak bize ulaşabilirsiniz:

sivasın kültürel özellikleri, sivas\ın kültürü, sivas kültürüyle ilgili yazı, Sivasın milli kültürü nedir, sivastaki kültür varlıklarımıza örnekler, Sivas ın kültürü, Sivas ın kültürel güzellikleri, sivasın kültürüyle ile ilgili yazılar, sivasın kültürleri nelerdir, sivas en önemli kültürel özellikleri nelerdir, sivasin kültürel öğesi, SİVASIN KÜLTÜR zenginlikleri, sivas'ın kültürel zenginlikleri, sivas kültürü özellikleri, sivas ın milli kültür öğesi nelerdir, SIVAS HAKKINDA KÜLTÜREL BILGILeR, www sivas elsanatlari merkezi kurslari