Sivas tarihinin çeşitli dönemlerinde muhtelif devletlere başkentlik yapması en önemli ticari ve kültürel hüviyete sahipliği ile, her dönemde yapılan sayısız eserlerle doludur. Bunlardan bazıları zamanımıza kadar gelmemiştir. Bazıları hala insanı karşısında hayran bırakacak bir güzellikle ayakta durmaktadır. Selçuklular döneminde kültürel hayatın canlılığı nedeniyle, medreseler, camiiler, türbeler ticari hayatın hareketliliğinden dolayı han, kervansaray ve imaretler Osmanlıların son dönemlerinde ise bayındırlık hizmetlerinin yoğunluğu ile dikkat çekicidir.

Ulu Camii'den Detay / A detail from Divriği big Mosque

Bu eserler sanat açısından birer şaheserdir. Bir nevi Sivas, tarihi eserler yününden açık hava sanat galerisi görünümündedir. Tek tek incelendiğinde taşların hamur gibi yoğrulduğu, inançla beslenen ruh güzelliğinin zarif parmaklarla birer abide kurmak üzere nakşedildiği görülmektedir.

Medreseler, camiler, türbeler, hanlar ve köprüler olarak inceleyebileceğimiz tarihi eserlerden önemlileri şunlardır.

Google'dan bu kelimeleri arayarak bize ulaşabilirsiniz:

sivasın kültürel özellikleri, sivas\ın kültürü, sivas kültürel özellikleri, sivasın kültürel öğeleri, sivasın kültürel özellikleri kısaca, sivas kültürü nedir, sivas kültürü ile ilgili kısaca yazı, sivas ın kültürleri, sivas\ın kültürel özellikleri kısaca, sivas\ın kültur resimleri, sivasın kültürü ile hikaye, sivasın kültürel zenginlikleri, kültürel özellik sivas, sivas ile ilgili kulturel yazi, sivas ilimizin özelliği nedir, sivas kültürü ve tarihi nedir, sivas ilimizin özellikleri, Sivas kültürü nasıldır, sivas kültürü kisa, kisaca sivasin ozellikleri