Sivas Çarığı

Sivas’ta çarık sanatını en iyi icra eden ustalardan biri olan Osman Hilmi Çetinkaya, 1932-1987 yılları arasında yaşamış ve eski Sakatatcilar Çarşısında mesleğini sürdürmüştür. (Yukarıda kendi yaptığı çarığı görebilirsiniz. )
Bir zaman Anadolu insanının giyeceği olan çarığın hammaddesi manda derisidir. İşlenmiş manda derisinden kalıp kullanılarak yapılan çarıkların rahat giyimi vardır.
Günümüzde ise artık kullanılmayan çarıklar, Sivas’taki ustaları Ahmet EMLEK ve Kadir ÇINAR tarafından hediyelik eşya olarak üretilmektedir. Sırımlı ve tokalı olmak üzere iki cinsi yapılmaktadır.

Google'dan bu kelimeleri arayarak bize ulaşabilirsiniz:

sivas el sanatları, sivasın el sanatları, Sivas\ın el sanatları, sivasin geleneksel el sanatlari, Sivasın el sanatları nelerdir, sivas geleneksel el sanatları, el sanatları, sivas el sanatları nelerdir, sivas\ın yöresel kıyafetleri, sivasın el sanatları ve isimleri, sivas soon el sanatlari ustalari, sivasın wl sanatları, sivas ilinin el sanatları, sivas el sanatları tanıtımı, sivas el işleri, sivas carıkları, sivas ilcesine ait el sanatlari, https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1833 CX2ZDtGZ9VKU_MYMCHtKGNGTXUN2qu71wU7wDuBVbOoIKjLMwDXuYSm0fi1qdPa9 f82296a383c43fe02aed2c5e4ae1e4dc86ccff1c&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme, Geleneksel el sanatlarımız Sivas, sjvas el sanatlari yiyecekleri meshur seyleri:nekrdir

Yazar: sivas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir